فناوری اطلاعات

اینترنت ۵G چیست؟

شبکه تلفن همراه از سال ۱۹۸۲ و برای اولین بار مورد استفاده قرار گرفته شد. این شبکه که به ۱G شهرت داشت به صورت آنالوگ امواج را ارسال و دریافت می کرد. به مرور و با گذشت زمان نسل های مختلفی از اینترنت تلفن همراه با سرعت های بالاتر وارد بازار شد و هم اکنون اینترنت ۵G که از سرعت بالایی برخوردار است جدیدا رونمایی شده و قرار است به زودی جای نسل های قبلی اینترنت را بگیرد.

اینترنت ۵G چیست؟

نسل اول شبکه تلفن همراه از سال ۱۹۸۲ و برای اولین بار مورد استفاده قرار گرفته شد. این شبکه که به ۱G شهرت داشت به صورت آنالوگ امواج را ارسال و دریافت می کرد و به همین دلیل از سرعت بالایی برخوردار نبود. به مرور و با گذشت زمان نسل های مختلفی از اینترنت تلفن همراه با سرعت های بالاتر وارد بازار شدند و هم اکنون اینترنت ۵G که از سرعت بسیار بالایی برخوردار است قرار است به زودی مورد استفاده قرار گیرد و جای نسل های قبلی اینترنت را بگیرد.

بعد از روی کار آمدن نسل ۱G در سال ۱۹۸۲ و استفاده از آن، کم کم به این نتیجه رسیدند که به دلیل سرعت پایینی که این نسل از اینترنت دارد و همچنین به دلیل آنالوگ بودن آن بهتر است که در پی ایجاد امواجی با فرکانس و سرعت بالاتر باشند در نتیجه در سال ۱۹۹۱ اینترنت ۲G که امواج را به صورت دیجیتال منتقل می کرد رونمایی شد. همچنین با روی کار آمدن ۲G، امکانات دیگری از قبیل GPRS و EDGE نیز به آن اضافه شد.

اینترنت 5G را بهتر بشناسید

۱۰ سال بعد و حدود سال ۲۰۰۱ اینترنت نسل ۳ یعنی ۳G روی کار آمد که از سرعت به مراتب بیشتری نسبت به ۲G برخوردار بود. بعد از آن و در حدود ۱۰ سال بعد نسل ۴G با نام LTE وارد بازار شد و تحول عظیمی در برقراری ارتباط اینترنتی با سرعت بالا ایجاد کرد و طرفداران زیادی را به سمت خود جذب کرد.

تقریبا هر ۱۰ سال یکبار تغییراتی در سرعت اینترنت اتفاق می افتد و نسل جدیدی از اینترنت پرسرعت رونمایی می شود. هم اکنون نیز اینترنت نسل پنجم یعنی اینترنت ۵G کم کم وارد بازار می شود و به دلیل سرعت بالایی که دارد می تواند جای تمام اینترنت های نسل قبل را گرفته و تحولی شگرف در برقراری ارتباط با سرعت بالا ایجاد کند.

اینترنت ۵G می تواند داده ها را با سرعت ۲۰ گیگابیت بر ثانیه انتقال دهند. از ویژگی های دیگر آن، افزایش ظرفیت سرویس دهی، بهینگی بیشتر توان در تجهیزات شبکه، کاهش تاخیر شبکه و همچنین امکان برقراری ارتباط با سرعت بیشتر برای کاربران می باشد.

اینترنت ۵G در ایران

اینترنت ۵G به گونه ای است که می تواند حداقل یک میلیون کاربر را در یک کیلومتر مربع پشتیبانی کند و اینترنت با سرعت بالا را در اختیار آنها قرار دهد. بدین طریق هر کاربر می تواند حتی در شلوغ ترین حالت ممکن، به اینترنتی با سرعت حداقل ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه دست پیدا کند اما این ویژگی در اینترنت نسل قبل وجود نداشت.

در اینترنت ۵G به کاهش مصرف انرژی در دستگاه های فرستنده و گیرنده اپراتورها نیز توجه شده که در این حالت دستگاه ها باید در ساعات کم مصرف از حالت صرفه جویی انرژی استفاده کنند. این ویژگی باعث می شود تا پشتیبانی از برقراری ارتباط بین اشیا، یعنی اینترنت اشیا نیز راحتتر و با هزینه کمتر و مصرف باتری کمتر امکان پذیر باشد.

اتحادیه بین المللی مخابرات برای اینترنت ۵G ویژگی هایی را به عنوان سیستم موبایل پهن باند بیان می کند. این ویژگی ها شامل برقراری ارتباط بین اشیا از طریق اینترنت، قابل اطمینان بودن آن و تاخیر اندکی که در برقراری ارتباط دارد، می باشد.

اینترنت ۵G هم اکنون در تعداد اندکی از کشورها شروع به فعالیت کرده و به زودی و در سال ۲۰۲۰ در سایر کشورها از آن رونمایی و استفاده خواهد شد. البته لازم به ذکر است که برخی از شرکت ها به تولید گوشی هایی با امکان استفاده از نسل پنجم را فراهم کرده اند و در اختیار مشتریان خود قرار داده اند.

نسل چهارم شبکه تلفن همراه که هم اکنون مورد استفاده همگان قرار می گیرد فعالیت خود را تا سال ۲۰۲۱ طبق الگوی ۱۰ ساله ادامه خواهد داد ولی این به این معنا نیست که بعد از آن، این نسل از اینترنت فعالیت خود را خاتمه می دهد. بلکه همچنان مانند نسل ۳ برای استفاده فعال خواهد ماند.

استفاده از اینترنت ۵G سرعت برقراری ارتباط را ۱۰ تا ۲۰ برابر افزایش می دهد و از این رو طرفداران سرعت بالای اینترنت، بی صبرانه منتظر رونمایی و استفاده از آن می باشند. همانطور که اشاره شد اینترنت ۵G به دلیل سرعت بالایی که در آپلود و دانلود فایل ها و برقراری ارتباط امن دارد طرفداران زیادی نیز در ایران دارد از این رو اعلام شده که اینترنت ۵G به زودی و در سال ۱۳۹۹ در کشور مورد استفاده همگان قرار خواهد گرفت.

تاثیرات اینترنت 5G بر انسان و محیط زیست

تاثیرات اینترنت ۵G بر انسان و محیط زیست

استفاده از اینترنت ۵G فواید زیادی را با خود به ارمغان می آورد برای مثال استفاده از پهپادها و ارسال سریعتر پیام ها و همچنین استفاده ار اتومبیل های خود ران و کاربردهای معمولی تر نظیر انجام بازی های گرافیکی با سرعت بالاتر و همچنین استفاده از اینترنت با سرعت بسیار بالا نسبت به اینترنت نسل ۴ از فواید آن است.

اما در این بین علاوه بر مزایایی که اینترنت ۵G برای بشر دارد می تواند مضراتی نیز داشته باشد. به عنوان مثال شایعه شده است که وقتی برای اولین بار این پروژه مورد آزمایش قرار گرفت باعث مرگ پرنده های زیادی در هلند شد اما هنوز این فرضیه به اثبات نرسیده است.

علت اصلی نگرانی برخی از محققین، فرکانس بالای اینترنت ۵G است که بین ۳۰ گیگاهرتز تا ۳۰۰ گیگاهرتز می باشد و چون فرکانس های بالا می توانند مسافت کمی را طی کنند در نتیجه باید دکل های مربوط به اینترنت با فاصله کمی از هم قرار داده شوند و این خود می تواند موجب نگرانی افراد شود.

از آنجایی که سرعت اینترنت ۵G بسیار بالا است در نتیجه تعداد دکل هایی که باید نصب شود زیاد خواهد بود و این خود باعث بروز مشکلات زیادی می شود. البته برخی از شرکتها و سایت های فعال در زمینه تجهیزات بی سیم اعلام کرده اند که امواج مربوط به آن کاملا برای انسان بی خطر هستند اما دانشمندان زیادی از ۴۰ کشور مختلف برای رسیدگی هرچه سریعتر به این مسئله، درخواست فوری خود را به سازمان ملل تحویل داده اند.

لازم به ذکر است که تا کنون مقاله ها و تحقیقات زیادی درباره اثرات نامطلوب امواج اینترنت ۵G بر سلامت انسان و محیط زیست در مجلات مختلف منتشر شده است و هم اکنون نیز تحقیقات زیادی در این زمینه در حال انجام است تا نتیجه نهایی مشخص شود.

برچسب ها

سر دبیر مجله

در زمینه دیجیتال مارکتینگ و راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی فعالت میکنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 5 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن