موفقیت

مروری بر زندگی دکتر حسابی

دکتر سید محمود حسابی با تلاش بسیار و پشت سر گذاشتن سختی های زیاد از همان زمان کودکی توانست موفقیت های بسیاری را در رشته های مختلف ادبی، ورزشی و علمی کسب کند و با عشقی وافر به کشورش ایران بازگردد و در خدمت جوانان جویای دانش ایران زمان قرار بگیرد.

مروری بر زندگی دکتر حسابی

قبل از مروری بر زندگی دکتر حسابی خوب است گذری در دنیای درونمان داشته باشیم؛ همان دنیایی که کاملا حقیقی و خیلی واضح واقعیت های درون ما را برای مان به تصویر می کشد. همگی ما انسان ها در پی یافتن راهی برای موفقیت هستیم ولی گاهی فراموش می کنیم که برای رسیدن به موفقیت باید به صورتی پیگیر تلاش کنیم، ناملایمات را از سر بگذرانیم و با امید و پشتکار در مسیر پیشرفت خودمان به سمت رسیدن به خواسته هایمان و البته بر اساس توانایی های مان پیش برویم.

مروری بر زندگی دکتر حسابی

وقتی زندگی بزرگانی چون دکتر حسابی را دقیق و منطقی مرور می کنیم، برجسته ترین و البته ناب ترین نکته ای که به چشم همگی مان می خورد تلاش و پشتکار آن ها و خستگی ناپذیر بودن شان است که مسیرهای موفقیت پیش روی شان را با چشمانی باز می بینند، مشتاق و بااقتدار در این مسیرها با قدم هایی محکم و استوار به پیش می روند و سرانجام راه پر فراز و نشیب موفقیت را با سربلندی به پایان می رسانند.

اشخاصی چون دکتر حسابی بعد از سال ها تلاش و تحمل سختی ها نه تنها برای زندگی فردی خود مثمر ثمر هستند و افتخار کسب می کنند، بلکه برای دیگران هم مفید بوده، افتخارات بسیار به ارمغان می آورند و باعث سربلندی آن ها می شوند. همان گونه که دکتر حسابی بعد از سال ها همچنان باعث افتخار ما ایرانی ها هستند و هنوز خدماتشان در سراسر کشور جاری است.

دوران کودکی و ابتدایی زندگی دکتر حسابی

پروفسور سید محمود حسابی که همه ی ما ایشان را به نام دکتر حسابی می شناسیم در سال ۱۲۸۱ هجری شمسی در تهران چشم به جهان گشودند البته از پدر و مادری اهل شهر تفرش. چهار سال از دوران کودکی دکتر حسابی در تهران گذشت و پس از این دوران با پدر و مادر و برادرشان به خارج از ایران رفته، دوران ابتدایی تحصیل شان را در مدرسه کشیش های فرانسوی در شهر بیروت آن هم با فقر و سختی های بسیار گذراندند. در این دوران تنگدستی و سختی های دور از وطن بودن خانم گوهرشاد حسابی مادر دیندار، ایثارگر و بافضیلت دکتر حسابی به ایشان تعالیم مذهبی و ادبیات فارسی را آموزش دادند.

مقاله مشابه : مروری بر زندگی استیو جابز بنیانگذار اپل

دکتر حسابی علاوه بر اعتقاد قلبی عمیق به قرآن کریم، با تعالیم مادر گرامی شان که پس از رفتن شوهر باید به تنهایی هم مخارج بچه ها را تأمین می کردند و هم به آموزش آن ها می پرداختند، قرآن را از بر داشتند.

ایشان علاوه بر تسلط کامل به گلستان و بوستان سعدی، شاهنامه ی فردوسی، مثنوی مولوی، منشآت قائم مقام، دیوان حافظ را هم از حفظ داشتند. ایشان به خوبی با شعر و موسیقی سنتی ایرانی و موسیقی کلاسیک غرب آشنا بودند. همچنین در چند رشته ی ورزشی هم موفق شدند و به عنوان مثال توانستند در بیروت مدرک غریق نجاتی را در زمان نوجوانی خود به دست بیاورند.

دوران نوجوانی و تحصیلات دانشگاهی دکتر حسابی

هم زمان با آغاز جنگ جهانی اول، مدارس فرانسوی زبان بیروت تعطیل شدند و از آن جایی که این زمان، زمان آغاز تحصیلات دوره ی متوسطه ی دکتر حسابی بود، ایشان مجبور شدند دو سال تحصیلی را در منزل شان بگذرانند و سپس در کالج آمریکایی بیروت به ادامه ی تحصیل خویش بپردازند.

دکتر حسابی لیسانس ادبیات را در هفده سالگی، لیسانس بیولوژی شان را در سن نوزده سالگی و سپس موفق به اخذ مدرک مهندسی راه و ساختمان هم شدند و با همین تجربیات مهندسی خود کمکی برای امرار معاش خانواده شان بودند. دکتر حسابی در رشته های پزشکی، ریاضیات، ستاره شناسی هم دارای تحصیلات دانشگاهی بودند.

به دلیل عملکرد خوب دکتر حسابی در شرکت راه سازی فرانسوی، این شرکت ایشان را به کشور فرانسه فرستاد تا دکتر حسابی در آن جا ادامه ی تحصیل بدهند و دکتر حسابی در سال ۱۹۲۵ پس از یک سال تحصیل توانستند از مدرسه ی برق پاریس فارغ التحصیل شوند.

دوران نوجوانی و تحصیلات دانشگاهی دکتر حسابی

دکتر حسابی همان زمانی که در رشته ی معدن مشغول به تحصیل بودند، به کار در راه آهن برقی فرانسه هم اشتغال داشتند و بعد از آن که تحصیلاتشان به پایان رسید، در معدن های آهن شمال فرانسه و معدن های زغال سنگ ایالت «سار» مشغول به کار شدند. به این خاطر که دکتر حسابی روحیه ای علمی داشتند در دانشگاه سوربن مشغول تحصیل و تحقیق در رشته ی فیزیک شدند و در نهایت دانشنامه ی دکترای فیزیک شان را در سن بیست و پنج سالگی پس از ارائه ی پایان نامه ای با عنوان «حساسیت سلول های فتوالکتریک» با درجه ی عالی کسب نمودند.

برداشت ما از زندگی دکتر حسابی

واقعا بسیار زیباست که دکتر حسابی نه هیچ گاه بی کار بودند، نه از کار سخت ترسی داشتند، نه در برابر مشکلاتی چون فقر، درد غریبی و بیماری مادری مهربان سرخورده و ضعیف شدند، و نه هم نوا با ناملایمات، استعدادها و توانایی های خود را نادیده گرفتند؛

ایشان همیشه با سختی های زندگی خود به سختی مبارزه کردند و با اتکا به لطف الهی همواره افتخار آفریدند و شاید همین روحیه ی متعالی ایشان بود که با وجود سال ها دور از وطن بودن و کسب موفقیت های بسیار همچنان به وطن خود عشق می ورزیدند و هویت خویش را از دست نداده، به تمامی امکاناتی که به راحتی می توانستند در خارج از وطن داشته باشند پشت کرده،

با تعهدی وصف ناپذیر در راه خدمت به ایران زحمات بسیاری را متقبل شدند و البته سختی های بسیاری را هم با صبر و شکیبایی تحمل نمودند تا علوم نوین را به جوانان جویای علم ایران زمین آموزش بدهند.

دکتر حسابی، پدر علم فیزیک و مهندسی نوین ایران

دکتر حسابی به دلیل نوشتن ده ها کتاب و رساله، بنا نهادن علوم نوین در ایران، راه اندازی و بنای فیزیک و مهندسی نوین، تأسیس نمودن دارالمعلمین، دانشسرای عالی، دانشکده های فنی و علوم دانشگاه تهران با عنوان پدر علم فیزیک و مهندسی نوین ایران در کشورمان مشهور شدند. ایشان حدود هفتاد سال سخت کوشانه و باعشق در کشورشان ایران در خدمت علم و درنتیجه مردم بودند و کارهای ارزشمند ایشان ان قدر زیاد است که حتی لیست کردن آن ها هم سطرهای زیادی را در بر می گیرد.

دکتر حسابی، پدر علم فیزیک و مهندسی نوین ایران

سر دبیر مجله

در زمینه دیجیتال مارکتینگ و راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی فعالت میکنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا