اخبارفناوری اطلاعات

اینماد چیست و به چه صورت باید آن را گرفت؟

اگر قرار است شما به عنوان یک کسب و کار اینترنتی در بستر اینترنت به فعالیت بپردازید و خدمات و محصولات خود را به فروش برسانید برای فعالیت قانونی حتماً باید دارای اینماد اعتماد الکترونیکی به نام اینماد باشید.

این نماد به کسب و کار شما در دنیای مجازی اعتبار می دهد و باعث می شود که مخاطبان و کاربران سایت به کسب و کار و محصولات شما اعتماد کنند در نتیجه شما مشتریان زیادی برای محصولات و خدمات سایت خود پیدا خواهید کرد.

دریافت اینماد برای سایت ها و فروشگاه های اینترنتی

مطمئنا وقتی که به سایت‌های اینترنتی و یا فروشگاه اینترنتی مراجعه کرده اید لوگوی ااینماد را دیده اید. در مورد اینماد باید بگوییم که در واقع نماد اعتماد الکترونیکی است و نشان می دهد که مالک یک سایت دارای مجوز لازم برای فعالیت های اینترنتی و خرید و فروش محصولات از مراجع ذی صلاح است. در واقع یک سایت اگر بخواهد نظر و اعتماد مخاطبان خود را جلب کند بهتر است که حتماً از ای نماد یا نماد اعتماد الکترونیکی استفاده کند.

دریافت این نماد به عنوان مجوزی برای سایت ها و فروشگاه های اینترنتی است. این نماد توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به صاحبان سایت ها بعد از دریافت مدارک لازم و بررسی صلاحیت آنها اعطا می‌شود. ما در این مطلب قصد داریم شما را با اینماد آشنا کرده و راه های دریافت آن را به شما بگویم و همچنین بررسی کنیم که باید سایت شما از چه ویژگی هایی برخوردار باشد تا بتوانید اینماد را دریافت کنید.

دریافت اینماد برای سایت ها و فروشگاه های اینترنتی

تعریف اینماد یا نماد اعتماد

خوب باید بگویم که شمایی که به عنوان یک مدیر فروشگاه اینترنتی در حال فعالیت هستید باید به فکر اینماد باشید. این نکته را بدانید که جلب توجه و اعتماد کاربران مهم ترین قسمت یک سایت و فروشگاه اینترنتی است. برای اینکه بتواند اعتماد مخاطبان و مراجعان سایت خود را جلب کنید تا بتوانید فروش بهتری داشته باشید بهتر است که یک تاییدیه اینترنتی داشته باشید.

این تاییدیه توسط وزارت صنعت و معدن و مرکز توسعه تجارت الکترونیک صادر می‌شود که با نام اینماد شناخته می‌شود. داشتن این نماد برای یک سایت به معنی این است که آن سایت در حال فعالیت قانونی می باشد و به عنوان یک وب سایت تجاری قابل اعتماد بوده و به راحتی می توان مالک آن سایت را شناسایی و در صورت تخلف از وی شکایت کرد.

اینماد بیشتر در چه فروشگاه هایی کاربرد دارد؟

از اینماد در فروشگاه های استفاده می شود که قصد دارند خدمات یا محصول کسب و کار خود را به صورت کاملاً آنلاین در اختیار مشتریان و مخاطبان خود قرار دارند و دارای یک درگاه بانکی هستند و وجه مربوطه را از طریق اینترنت و به صورت نقدی دریافت می کنند. لازمه فعالیت این سایت ها این است که حتماً از اینماد استفاده کنند.

سایت هایی که به عنوان فروشگاه اینترنتی در حال فعالیت هستند باید به عنوان شرکت به ثبت برساند و سازمان مربوطه مدارک مالک شرکت را جهت بررسی صلاحیت او برای گرفتن مجوز فعالیت و تجارت الکترونیکی در سطح وی دریافت می کند. این سازمان بعد از بررسی های لازم در صورتی که فرد یا شرکت صلاحیت لازم را داشته باشد نماد اعتماد الکترونیک را به وی ارائه می دهد.

برای اینکه اینماد را دریافت کنیم چه کار باید کنیم؟

اگر قرار است شما به عنوان یک فروشگاه اینترنتی به تجارت آنلاین بپردازید، برای دریافت اینماد باید به سایت enamad.ir مراجعه کرده و در این سایت ثبت نام کنید و تمام مدارک لازم را برای سایت ارسال نمایید.

توجه داشته باشید که تمام مراحل دریافت اینماد در این سایت به صورت اینترنتی صورت خواهد گرفت و نیاز نیست که حضوری به سازمان یا جایی مراجعه کنید. اگر هم سوالی داشته باشید می توانید به شماره تماس هایی که در آن سایت در قسمت تماس با ما وجود دارد تماس برقرار کرده و کارشناسان مربوطه آمادگی لازم جهت پاسخگویی به تمامی سوالات شما را دارند.

نکته‌ای که باید توجه کنید این است که شما برای دریافت اینماد حتماً باید دارای جواز فروشگاه یا ثبت شرکت باشید. در غیر این صورت به شما تعلق نخواهد گرفت زیرا شما با داشتن جواز فعالیت به عنوان فروشگاه یا ثبت شرکت، ثابت می کنید که یک مکان حقیقی برای انجام کارهای خود دارید و به عنوان یک شرکت واقعی قصدتان فعالیت تجاری در بستر اینترنت است.

مدارک و طلاعاتی که برای دریافت اینماد لازم است.

مدارک و مشخصاتی که جهت دریافت اینماد باید ارائه دهید برای کسانی که به صورت شخص حقوقی اقدام به دریافت این نماد می کنند، شامل اطلاعات شخصی مانند شماره شناسنامه، کد ملی، نام و نام خانوادگی و … می باشد و برای اشخاصی که می خواهند به صورت حقوقی اینماد را دریافت کنند باید ضمن ارائه مشخصات و اطلاعات اولیه سازمان یا شرکت باید اساسنامه، اطلاعات اعضای هیئت مدیر و … را نیز به جهت دریافت ای نماد ارسال نمایید.

بعد از این که اطلاعات اولیه را ارسال کردید نوبت به ارسال مشخصات مالک سایت، نام دامنه، نام کسب و کار شما و همچنین آدرس پست الکترونیکی، آدرس شرکت و مشخصاتی از این قبیل می باشد که باید به درستی و در کمال صحت ارسال شود.

انواع

برای این که مشخص شود سایت شما چقدر اعتبار دارد بستگی به تعداد ستاره های لوگوی اینماد دارد که سازمان مربوطه به شما به عنوان اعتبار اینترنتی ارائه می دهد. هرچه کیفیت سایت و عملکرد سایت بهتر و مورد اطمینان تر باشد در این صورت تعداد ستاره های سایت بالاتر خواهد بود.

نماد اینماد دو ستاره

انواع لوگو ای نماد به صورت زیر است:

  • نماد موقت : اینماد موقت به سایت ها و فروشگاه های اینترنتی تعلق می گیرد که حداقل معیارهای لازم به جهت دریافت نماد اعتماد الکترونیکی را داشته باشند. این نماد را به سایت ها می دهند تا آن ها با جدیت بیشتری فعالیت خود را دنبال کنند و سعی کنند که اعتماد کاربران را با انجام فعالیت های درست و با مسئولیت پذیری خود جلب نمایند.
  • نماد یک ستاره دائم : برای دریافت این نماد باید یک سری معیارهای مربوطه را فروشگاه اینترنتی شما دار باشد. این نماد به سایت ها و فروشگاه هایی تعلق می گیرد که دارای نماد موقت باشند.
  • نماد دائم دو ستاره : این نماد نیز به فروشگاه ها و وب سایت هایی تعلق می گیرد که علاوه بر این که باید دارای شرایط نماد یک ستاره باشند باید از گواهی امنیتی SSL نیز سایت و فروشگاه آن ها برخوردار باشد.

وقتی که سایتی اینماد را دریافت می کند باعث می شود که تعداد مخاطبان آن افزایش یابد و بتواند محصولات خود را بهتر از سایت های دیگر به فروش برساند چون که توانسته است اعتماد کاربران را جلب کند.

اینماد سایت لرن دی ال

این گونه سایت ها به راحتی می توانند از اعتبار خود برای دریافت درگاه بانکی استفاده کنند. همچنین میزان امنیت خرید در سایت هایی که دارای اینماد هستند بیشتر خواهد بود. این سایت ها اگر بخواهند فعالیت های تجاری خود را با شرکت های دیگر گسترش دهند می توانند این کار را به راحتی انجام دهند. خرید از فروشگاه هایی که دارای اینماد هستند باعث اطمینان خاطر مشتری شده و می داند که در صورت بروز مشکل می تواند پول خود را پس بگیرد یا از گارانتی معتبر کالا استفاده کند.

سر دبیر مجله

در زمینه دیجیتال مارکتینگ و راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی فعالت میکنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا